8. An electron in the ground state of the hydrogen atom moves at an average spee
ID: 551770 • Letter: 8
Question
8. An electron in the ground state of the hydrogen atom moves at an average speed of 5x 100 m/s. If the speed is known to an uncertainty of 20%, what is the minimum uncertainty in its position? The mass of an electron is 9.1094 × 10 kg. A) 6x 10 11 m ma 31 B) 9×10.9 m C) 8 x 10-10 m D) 7 x 108 m E) 1 x 10-10 m 9. A proton has a mass of 1.67×10-27 kg. If the proton has wavelength of 3.97×10-10 m. What is its velocity as determined by the de Broglie equation? A) 1.00 × 103 m/s. B) 1.59 x 106 m/s C) 899 m/s. D) 108 m/s E) 605 m/sExplanation / Answer
8)
Here:
velocity = 5*10^6 m/s
deltav = 20.0% of velocity
deltav = 20.0*5*10^6/100
deltav = 1*10^6 m/s
use Heisenberg uncertainty principle,
deltax*deltav = h/(4*pi*m)
Here:
deltav = 1*10^6 m/s
mass, m = 9.1094*10^-31 Kg
Putting values,
deltax*(1*10^6) = (6.626*10^-34)/(4*3.14*9.1094*10^-31)
deltax*(1*10^6) = 6*10^-5
deltax = 6*10^-11 m
Answer: A
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.