Chap 4 question 13 box. How many grams of KHP are needed to neutralize 75.47 mL
ID: 552147 • Letter: C
Question
Chap 4 question 13 box. How many grams of KHP are needed to neutralize 75.47 mL of a 0.1041 M NaOH solution? (molar mass of KHP = 204.2 g/mol) Chap 4 question 13 box. How many grams of KHP are needed to neutralize 75.47 mL of a 0.1041 M NaOH solution? (molar mass of KHP = 204.2 g/mol) box. How many grams of KHP are needed to neutralize 75.47 mL of a 0.1041 M NaOH solution? (molar mass of KHP = 204.2 g/mol) box. How many grams of KHP are needed to neutralize 75.47 mL of a 0.1041 M NaOH solution? (molar mass of KHP = 204.2 g/mol)Explanation / Answer
The reaction taking place during the titration is:
KHP(aq) + NaOH(aq) --> H2O(l) + KNap(aq)
molar mass(KHP) = 204.2 g/mol
for standardisation,
mol of KHP = mol of NaOH
or,
mass(KHP)/molar mass(KHP) = M(NaOH)*V(NaOH)
mass/ (204.2 g/mol) = 0.1041 M * 0.07547 L
mass/ (204.2 g/mol) = 7.856*10^-3 mol
mass = 1.60 g
Answer: 1.60 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.