e..oo AT&T; 8:31 AM blackboard.ohio.edu 100% Using a sample of 0.385 g of Alka-S
ID: 552418 • Letter: E
Question
e..oo AT&T; 8:31 AM blackboard.ohio.edu 100% Using a sample of 0.385 g of Alka-Seltzer, the mass of CO2 is found to be 0.122 g. Calculate and enter response (numerical value only) to three significant figures. The mass of NaHCO3 that produced the 0.122 g of CO2 The % mass of NaHCO3 in the sample The mass of NaHC03 in the tablet assuming the mass of the tablet is 3.50 g 0.5 paints Save Aw If based on the procedure described in the lab procedure, the data is Mass (before reaction): test tube HCI(aq)+ stir bar capsule = 26.042 g Mass (after reaction): test tube + HCl(aq) + stir bar + capsule 25.783 g Volume of water displaced from the squirt bottle 144 mL Temperature of the CO2(g) 293.6 K CO2(g) pressure = 0.986 atm Calculate the mass of the CO2(g) QUESTION .5 points Save Aw Calculate the moles of CO2(g) QUESTION Calculate the density of CO2(g) in gExplanation / Answer
1) The balanced chemical equation is
2 NaHCO3 (s) --------> Na2CO3 (s) + CO2 (g) + H2O (g)
As per the stoichiometric equation,
2 mole NaHCO3 = 1 mole CO2.
Molar mass of CO2 = (1*12.01 + 2*15.9994) g/mol = 44.0088 g/mol.
Mole(s) of CO2 corresponding to 0.122 g CO2 = (0.122 g)/(44.0088 g/mol) = 0.002772 mole.
Mole(s) NaHCO3 = (0.002772 mole CO2)*(2 mole NaHCO3/1 mole CO2) = 0.005544 mole.
Molar mass of NaHCO3 = (1*22.9897 + 1*1.008 + 1*12.01 + 3*15.9994) g/mol = 84.0059 g/mol.
Mass of NaHCO3 corresponding to 0.005544 mole = (0.005544 mole)*(84.0059 g/mol) = 0.4657 g 0.466 g (ans).
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.