Review Topics] he References to access important values if needed for this quest
ID: 552600 • Letter: R
Question
Review Topics] he References to access important values if needed for this question or the following reaction, 113 grams of perchloric acid (HCIO4) are allowed to react with 30.7 grams of etraphosphorus decaoxide perchloric acid (HCIO4)(aq) + tetaphosphorus decaoxide(s) phosphoric acid aq) + dichlorine heptaondel) What is the maximum amount of phosphoric acid that can be formed? grams What is the FORMULA for the limiting reagent? grams Wht amout fth ecstr 7 more group attempts remaining Retry Entire Group Submit Answer
Explanation / Answer
Tetraphosphorus decoxide formula is P4O10
Dichlorine heptoxide formula is Cl2O7
HClO4 + P4O10 = H3PO4 + Cl2O7
The balanced equation is
12 HClO4 + P4O10 = 4 H3PO4 + 6 Cl2O7
In the balanced reaction equation
12 moles of HClO4 reacts with 1 mole of P4H10 to produce 4 moles of H3PO4 and 6 moles of Cl2O7.
Now,
113 g of HClO4
Molar mass of HClO4 = 100 g/mol
So, 100 g of HClO4 = 1 mol
1 g of HClO4 = (1/100) mol
113 g of HClO4 = (113/100) mol = 1.13 mol
30.7 g of P4O10
Molar mass of P4O10 = 284 g/mol
284 g of P4O10 = 1 mol
1 g of P4O10 = (1/284) mol
30.7 g of P4O10 = (30.7/284) mol = 0.11 mol
Since, moles of HClO4 is less [ 1.13 < (12 x 0.11) ] and hence is limiting reagent.
Again,
12 HClO4 + P4O10 = 4 H3PO4 + 6 Cl2O7
In the reaction equation,
12 mole of HClO4 produces 4 moles of H3PO4
1 mole of HClO4 produces (4/12) moles of H3PO4
1.13 mole of HClO4 produces 1.13 (4/12) moles of H3PO4
1.13 mole of HClO4 produces 0.38 moles of H3PO4
Molar mass of H3PO4 = 98 g/mol
So, 1 mole of H3PO4 = 98 g
0.38 moles of H3PO4 = 0.38 x 98 g = 37.24 g
Perchloric acid is the limiting reagent with a formula is HClO4
Again
12 HClO4 + P4O10 = 4 H3PO4 + 6 Cl2O7
In the reaction equation,
12 mole of HClO4 reacts with 1 moles of P4O10
1 mole of HClO4 reacts with (1/12) moles of P4O10
1.13 mole of HClO4 reacts with (1.13/12) moles of P4O10
1.13 mole of HClO4 reacts with 0.094 moles of P4O10
Now,
Initial moles of P4O10 = 0.11 mol
moles of P4O10 reacted = 0.094 mol
So, excess moles of P4O10 left = (0.11 – 0.094) mol = 0.016 mol
Molar mass of P4O10 = 284 g/mol
1 mol of P4O10 = 284 g
0.016 mol of P4O10 = 0.016 x 284 g = 4.54 g remain
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.