45g of Calcium carbonate is added to a 1.5L solution of hydrochloric acid with a
ID: 552626 • Letter: 4
Question
45g of Calcium carbonate is added to a 1.5L solution of hydrochloric acid with a density of 1.13 gHCl/mL. Assuming volume remains constant, what will the molar concentration of HCl be after the calcium carbonate is added? 45g of Calcium carbonate is added to a 1.5L solution of hydrochloric acid with a density of 1.13 gHCl/mL. Assuming volume remains constant, what will the molar concentration of HCl be after the calcium carbonate is added? 45g of Calcium carbonate is added to a 1.5L solution of hydrochloric acid with a density of 1.13 gHCl/mL. Assuming volume remains constant, what will the molar concentration of HCl be after the calcium carbonate is added?Explanation / Answer
m = 45 g of CaCO3
V = 1.5 L of 1.13 g HCL/mL
mol of CaCO3 = mass/MW = 45/100 = 0.45 mol
CaCO3 + 2HCl = H2O + CO2 + CaCl2
mol of CaCO3 --> 2 mol of HCl
0.45 mol of CaCO3 = 0.90 mol of HCl
[HCl] = mol/V= 0.90 / 1.5 = 0.6 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.