Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The standard enthalpy of vaporization of Freon-11, CFCl3, is 25.21 kJ/mol at its

ID: 554112 • Letter: T

Question

The standard enthalpy of vaporization of Freon-11, CFCl3, is 25.21 kJ/mol at its normal boiling point of 17°C. What is the change of entropy for 1 mol of liquid Freon-11 when it vaporizes at its normal boiling point?

For the process Cl2(g) 2Cl(g), Question 18 options: H is + and S is + for the reaction. H is + and S = 0 for the reaction. H is – and S is – for the reaction. H is – and S is + for the reaction. H is + and S is – for the reaction Arrange the following reactions in order of increasing S° value.

1. H2(g) + F2(g) 2HF(g) 2. NH4NO3(s) N2O(g) + 2H2O(l) 3. (NH4)2Cr2O7(s) Cr2O3(s) + 4H2O(l) + N2(g)

From these two reactions at 298 K,

    V2O3(s) + 3CO(g) 2V(s) + 3CO2(g); H° = 369.8 kJ; S° = 8.3 J/K

    V2O5(s) + 2CO(g) V2O3(s) + 2CO2(g); H° = –234.2 kJ; S° = 0.2 J/K

calculate G° for the following at 298 K:

    2V(s) + 5CO2(g) V2O5(s) + 5CO(g)

Explanation / Answer

Answer:

Change in entropy S = H/T

H= 25.21 kj/mol

T= 273+17 =290 K

S = 25.21/290 = 0.086 KJ /mol/K

Please ask the next questions as separate questions.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote