81 General Chemistry I Laboratosy Manual, 2017 Revision Preparation of Copper(I)
ID: 554819 • Letter: 8
Question
81 General Chemistry I Laboratosy Manual, 2017 Revision Preparation of Copper(I) Chloride Laboratory Report Name: Ronak Patel Partner's Name: Os valdo Date: 10/23/ 20I Instructors Initials H 1.064 9 Weight of Copper Volume of Added Nitric Acid Total Weight of Added Sodium Carbonate Weight of Watch Glass and Filter Paper Weight of Watch Glass, Filter Paper and CuCI Precipitate27. 92 g Experimental Yield of Cuc Theoretical Yield of CuCI Percent Yield of CuC 5.3 mL 5.15 24,349 Show your calculations for theoretical yield and percent yield below. Label each calculationExplanation / Answer
Ans. Moles of Cu taken = Mass / Molar mass
= 1.064 g / (63.546 g/ mol)
= 0.016744 mol
# Experimental yield of CuCl =
(weight of watch glass, filter paper and CuCl ppt.) – (weight of watch glass, filter paper)
= 27.982 g – 26.34 g
= 1.642 g
# Theoretical yield of CuCl-
It’s assumed that Cu is the limiting reactant in the reaction mixture, and there is excess of Cl-.
There is no source of Cl- mentioned in the question, it would be impossible to calculate theoretical yield without the above assumption.
# 1 mol Cu shall theoretically form 1 mol CuCl.
So, theoretical moles of CuCl formed = Moles of Cu taken = 0.016744 mol
Now,
Theoretical yield of CuCl = Theoretical moles x Molar mass of CuCl
= 0.016744 mol x (98.9987 g/mol)
= 1.658 g
# % yield = (Experimental yield / Theoretical yield) x 100
= (1.642 g / 1.658 g) x 100
= 99.03 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.