Hydrogen fluoride is one of the few substances that react with glass (which is m
ID: 554948 • Letter: H
Question
Hydrogen fluoride is one of the few substances that react with glass (which is made of silicon dioxide, SiO2). The reaction is as follows:
4 HF(g)+SiO2(s) SiF4(g)+2H2O(l)
Part A: How many moles of HF will react completely with 13.6 mol of SiO2 ?
Part B: What mass of water (in grams) is produced by the reaction of 11.0 g of SiO2 ?
MasteringChemistry Chapter 6- Google Chrome secure https://session.masteringchemistry.com myct/itemView?assignmentProblemID=92793453 Chapter 6 Problem 6.10-Enhanced-with Feedback « previous | 29 of 37 | next» Problem 6.10 Enhanced with Feedback Part A Hydrogen fluoride is one of the few substances that react with glass (which is made of silicon dioxide, SiO2). The reaction is as follows: How many moles of HF will react completely with 13.6 mol of SiO2? 4 HF(g) +SiO2(s)- SiF4(g) 2H2O(1) mol You may want to reference (pages 170- 173) Section 6.4 while completing this problem. Submit My Answers Give Up Part B What mass of water (in grams) is produced by the reaction of 11.0 g of SiO2? Submit My Answers ive Up Continue 10:39 AM Type here to search 11/6/2017 3Explanation / Answer
reaction taking place is
4 HF(g)+SiO2(s) SiF4(g)+2H2O(l)
A)
according to reaction
1 mol of SiO2 required 4 mol of HF
13.6 mol of SiO2 required (4*13.6) mol of HF
13.6 mol of SiO2 required 54.4 mol of HF
so,
number of mol of HF react = 54.4 mol
B)
number of mole of SiO2 = (given mass of SiO2)/(molar mass of SiO2)
molar mass of SiO2 = 60.1 g/mol
number of mole of SiO2 = 11.0/60.1
= 0.183 mol
according to reaction
1 mol of SiO2 give 2 mol of H2O
0.183 mol of SiO2 give (2*0.183) mol of H2O
number of mol of H2O formed = 0.366 mol
molar mass of H2O = 18.0 g/mol
mass of H2O formed = (number of mol of H2O formed)*(molar mass of H2O)
= 0.366*18.0
= 6.59 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.