Steam reforming of methane(CH4) produces \"synthesis gas,\' a mixture of carbon
ID: 555122 • Letter: S
Question
Steam reforming of methane(CH4) produces "synthesis gas,' a mixture of carbon monoxide gas and hydrogen gas, which is the starting point for many important industrial chemical syntheses. An industrial chemist studying this reaction fills a 5.0 L flask with 1.0 atm of methane gas and 1.7 atm of water vapor at 43.0C. He then raises the temperature, and when the mixture has come to equilibrium measures the partial pressure of hydrogen gas to be 2.7 atm. Calculate the pressure equilibrium constant for the steam reforming of methane at the final temperature of the mixture. Round your answer to 2 significant digits I Don't Know SubmitExplanation / Answer
CH4 + H2O = CO + H2
balance
CH4 + H2O = CO + 3H2
P-CH4 = 1 atm
P-H2O = 2.7
P-CO = 0
P-H2 = 0
in equilibrium
P-CH4 = 1 - x
P-H2O = 2.7 - x
P-CO = 0 + x
P-H2 = 0 +3x
and we know that in equilibrium, H2 gas = 2.7 atm
P-H2 = 0 +3x = 2.7
x = 2.7/3 = 0.9 atm
so
P-CH4 = 1 - x = 1-0.90 = 0.10
P-H2O = 2.7 - x = 2.7-0.90 = 1.8 atm
P-CO = 0 + x = 0.90
P-H2 = 0 +3x = 2.7 atm
Kp = P-CO * P-H2^3 / (P-CH4)(P-H2O)
Kp = (0.90)(2.7^3) / (0.10*1.8)
Kp = 98.415
Kp = 9.84*10^1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.