5.) You have 0.125 mole of L(s). a.) How many molecules of l2 is this? b.) How m
ID: 556025 • Letter: 5
Question
5.) You have 0.125 mole of L(s). a.) How many molecules of l2 is this? b.) How many atoms of I is this? c.) How many grams of l2 do you have? 6.) What is the Molar Mass (MM) of each of the following: a.) FeO 71.8 gmol 7) A compound analyzed to be 47.08% Carbon, 65996 Hydrogen and the rest is Chlorine. The MM is 153g/mol. What is the empirical formula and what is the molecular formula? 4Hachect Sheet roo -53.7 8.) Phosphoric acid reacts with sodium hydroxide to produce sodium phosphate and water hate and water a.) Write the balanced equation. 3 NaOH +Na sPOy3Hao b.) How much water can be made by reacting 23.989 g of phosphoric acid with xs base? c.) How much sodium hydroxide reacted?Explanation / Answer
5)
a)
we have below equation to be used:
number of molecules = number of mol * Avogadro’s number
number of molecules = 0.125 * 6.022*10^23 molecules
number of molecules = 7.53*10^22 molecules
Answer: number of I2 = 7.53*10^22 molecules
b)
one molecule of I2 has 2 atoms of I
So,
number of atoms = 2*number of molecules
= 2*7.53*10^22 atoms
= 1.51*10^23 atoms
Answer: 1.51*10^23 atoms
c)
Molar mass of I2 = 253.8 g/mol
we have below equation to be used:
mass of I2,
m = number of mol * molar mass
= 0.125 mol * 253.8 g/mol
= 31.7 g
Answer: 31.7 g
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.