Electrolytic determination of equivalent mass Experimental Data: Mass of metal b
ID: 556609 • Letter: E
Question
Electrolytic determination of equivalent mass
Explanation / Answer
Mass of metal before electrolysis = 19.338 g
Mass of metal after first electrolysis = 19.224g
Mass of metal after second electrolysis = 19.118 g
Mass of metal lost = 19.338 g - 19.118 g = 0.220 g
Eudiometer volume after first electrolysis = 45.45 ml
Eudiometer volume after second electrolysis = 43.05 ml
Total volume of hydrogen collected = 45.45 ml +43.05 ml = 88.50 ml
Atmospheric pressure = 756.0 torr
Temperature of electrolyte = 27.1 ºC
Vapor pressure of H2O at 27.1 ºC = 26.895 torr
P Hydrogen = Atmospheric pressure - Vapor pressure of H2O at 27.1 ºC
= 756.0 torr - 26.895 torr = 729.105 torr = 0.959 atm
First we need to calculate the number of moles of hydrogen produced. To do this we use the equation PV = nRT
Or
n = PV / RT
Where
P = 0.959 atm
V = 88.50 ml = 0.0885 L
T = 27.1 ºC = 27.1 +273 = 300.1 K
R = 0.082057 L atm / mol /K
n = (0.959 atm * 0.0885L)/(0.082057 L atm / mol /K*300.1K)
n = 0.003446 = 3.45 x 10^-3 moles
Now calculate number of faradays used
2H+ + 2e- ---> H2
1 mole of H2 requires 2 moles of electrons, i.e. 2 faradays
So the number of faradays used is 2(3.45×10^-3) = 6.90 × 10^-3.
Calculate grams of metal lost per faraday.
Grams of metal lost per faraday = Equivalent mass of unknown metal.
Grams of metal lost per faraday =(Mass of metal lost / the number of faradays used)
= 0.220 / 6.90 ×10^-3 = 31.88
Equivalent mass of unknown metal = 31.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.