3. The Lethal dose (LDS0) is the amount of an ingested substance that will kil 5
ID: 556727 • Letter: 3
Question
3. The Lethal dose (LDS0) is the amount of an ingested substance that will kil 50 percent of the test sample. It is usually expressed in mg of substance per kg of body weight (mg/kg). FD&C; Blue Dye #1 has an LD50 of 300 mg/kg. Determine the mass of blue dye that would be required to reach the LD50 for a 150lb person. Dyes have very high molar absorptivity. Why is this an advantage for their use in food products? T as h 4. Compond has mol sorp tu ofduewhch win efffcantiy absorb Suff Ce lour for 2 Whyis it done?Explanation / Answer
for a m = 150 lb = 150*454 g = 68038.9 g = 68.0399 kg
then..
C = 300 mg/kg
total mass reuqired for LD = 68.0399 *300 = 20411.97 mg of Blue dye required
Total mass ( in grams) = 20411.97/!000 = 20.41 g of Blue dye
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.