Example 6.3: A 32.5-g cube of aluminum initially at 45.8 °C is submerged into 10
ID: 556915 • Letter: E
Question
Example 6.3: A 32.5-g cube of aluminum initially at 45.8 °C is submerged into 105.3 g of water at 15.4 °C, what is the final temperature of both substances at thermal equilibrium? ( Assume that the aluminum and the water are thermally isolated from everything else Practice - A hot piece of metal weighing 350.0 g is heated to 100.0 °C. It is then placed into a coffee cup calorimeter containing 160.0 g of water at 22.4 °C. The water warms and the copper cools until the final temperature is 35.2 °C. Calculate the specific heat of the metal (C metal, J/g·°C) and identify the metal. (C or water 4.18 J/g. °cExplanation / Answer
6.3)
heat lost by Al = heat gained by water
mass of Al*s*DT = mass of water*s*DT
32.5*0.9*(45.8-x) = 105.3*4.184*(x-15.4)
x = final temperature = 17.3 C
practice :
heat lost by metal = heat gained by water
mass of Metal*s*DT = mass of water*s*DT
350*x*(100-35.2) = 160*4.184*(35.2-22.4)
x = specific heat of metal = 0.38 j/g.c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.