Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7:47 PM bbhosted.cuny.edu T-Mobile QUIZ 1. Calculate each of the following quant

ID: 557112 • Letter: 7

Question

7:47 PM bbhosted.cuny.edu T-Mobile QUIZ 1. Calculate each of the following quantities for an ideal (a) the volume of the gas, in Liers, if 1.50 mol has a pressure of 1 25 am al a 1-perature of-6; (b) the absolute temperature of the gas at which 3.33 x 10 mol occupies 478 mL 750 torr; (e) the quanmity of gas, in moles, if 126 S L at S4 "C has a pressure of 11.25 kPa. (1m- 101.325 kPa). d) Calculane the molar mass of a gas if 2.50 g occupies 0.875 Lat 685 torr and 35 C 2. Calcium hydride, CaH, reacts with water to form hydrogen gas: How many grams of CaH, are needed so generate 145 L of gas ifthe pressure is 825 00er at 21 °C? Suppose you have two IL flasks, one containing N at STP and the other containing Cll, at STP.low do these systems comparc with respect to (a) number of molecules, (b) density. (c) average kinctic encrgy of the molecules Be sure to do some problems on EFFUSION and DIFFUSION of gases, if that was covered in your lectures. Choose one from the test and show the work to get the correct answer here:

Explanation / Answer

Ans

1 a

From the ideal gas equation

Volume of gas V= ?

Mol n = 1.5 mol

Pressure P = 1.25 atm

Temperature T = -6 + 273 = 267 K

Gas constant R = 0.0821 L-atm/mol-K

PV = nRT

1.25 atm x V = 1.5 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 267 K

V = 26.3 L

Part b

From the ideal gas equation

mol n = 3.33 x 10^-3

V = 478 mL x 1L/1000mL = 0.478 L

P = 750 mmHg x 1atm/760mmHg = 0.9868 atm

PV = nRT

T = PV/nR = 0.9868 atm x 0.478 L / 0.0821 L-atm/ mol-K x 3.33 x 10^-3 mol

T = 1725.32 K

part c

V = 126.5 L

T = 54 + 273 = 327 K

P = 11.25 kPa x 1 atm/101.325 kPa = 0.111 atm

n = PV/RT = 0.111 atm x 126.5 L / 0.0821 L-atm/mol-K x 327K

n = 0.523 mol

Part d

Mass m = 2.5 g

Molar mass M = ?

V = 0.875 L

P = 685 mmHg x 1atm/760mmHg = 0.9 atm

T = 35 + 273 = 308 K

PV = nRT

PV = (m/M) x R x T

M = mRT/PV = 2.5 g x 0.0821 L-atm/ mol-K x 308 K / 0.9 atm x 0.875 L

M = 80.28 g/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote