Exercise For questions 1-2, use the equation: 1. Using the male ratia, determine
ID: 557383 • Letter: E
Question
Exercise For questions 1-2, use the equation: 1. Using the male ratia, determine the number of grans of hydrated salt, CdBr2 4H20, that would be required to yield 0.0457 moles of water? SHON HORK. 2. (a) Using the nole ratio. calculate the mass of water that could be driven from 2.536 grams of the hydrated salt, CdBra-4H20, assuming that the enhydrous salt is obtained. SHCW wo vng tnat the ange rou i l ir gbt ined.: saa wk (b) Ustng the experimental data fron pert (a), deternine the percent water in the 2.536 grans of hydrate. SHOW WORK A hydrated salt is 45.7% water by nass. (a) Calculate the nass of water in 1.578 g of MS04-7Hg0. SHON WORK. (b) Using (a) above and the ole ratie, calculate the moles of anhydrous salt, M504 1n g of N504-7H20. SHON WORKExplanation / Answer
Q1
ratio is
1 mol of hydrated salt = 4 mol of water
then
mol of 0.0457 of water ... -->
0.0457 /4 = 0.011425 mol of hydrated salt
MW of hydrated salt = CdBr2 + 4H2O = 272.219+ 4*18 = 344.219 g/ mol
mass = mol*MW = 0.011425*344.219 = 3.93270 g of hyrated salt.
Q2.
a)
mass of water from
2.536 g of hydrated salt
344.219 g of hydrate = 4*18 = 72 g of water
then
2.536 g of hydrate -- > x
x = 2.536 /344.219 *72
x = 0.530 g of water can be recovered
b)
% of water in 2.536 g of hydrated
% water = mass of water / Total mass * 100% = 0.530 / 2.536 * 100 = 20.8990 % is water
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.