Using the Hess Law and the thermochemical equations below, MgO (s) + + 2HCl (aq)
ID: 558708 • Letter: U
Question
Using the Hess Law and the thermochemical equations below,
MgO(s) + + 2HCl(aq) ------> MgCl2(g) + H2O(l) Hrxn = -111.7 kJ/mol
Mg(s) + 2 HCl(aq) ------> MgCl2(g) + H2(g) Hrxn = -548.3 kJ/mol
H2(g) + 1/2 O2(g) ------> H2O(l) Hrxn = -142.9 kJ/mol
find the heat of reaction of the following: (0.25 pt.)
Mg(s) + 1/2 O2(g) ------> MgO(g) Hrxn = ?
b) If the theoretical enthalpy of this reaction is -602 kJ/mol, calculate the percent error (0.05 pt.)
Explanation / Answer
the data given is
MgO(s) + + 2HCl(aq) ------> MgCl2(g) + H2O(l) Hrxn = -111.7 kJ/mol (1)
reversing the reaction-1, MgCl2(g)+ H2O(l)------>MgO(s)+ 2HCl(aq), Hrxn= 111.7 KJ/mole (1A)
Mg(s) + 2 HCl(aq) ------> MgCl2(g) + H2(g) Hrxn = -548.3 kJ/mol (2)
Eq.1A+ Eq.2 gives H2O(l)+Mg(s)---->MgO(s)+ H2(g), Hrxn =111.7-548.3 =-436.6 KJ/mole (2A)
H2(g) + 1/2 O2(g) ------> H2O(l) Hrxn = -142.9 kJ/mol (3)
Addition of Eq.2A and 3 gives Mg(s)+0.5O2(g)------>MgO(s), Hrxn =-142.9-436.6 =-579.5 Kj/mole
given Mg(s)+0.5O2(g)------>MgO(s), Hrxn = -602. 2 Kj/mole
% error= 100*{-602.5-(-579.5)/-602.5}=3.82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.