5. When 75.0 mL of 1.10 M HNO, was reacted with 75.0 mL of 1.25 M NaOH in a cons
ID: 559788 • Letter: 5
Question
5. When 75.0 mL of 1.10 M HNO, was reacted with 75.0 mL of 1.25 M NaOH in a constant-pressure calorimeter, the temperature of the solution rose by 7.4 °C. a. Write a balanced complete equation for the reaction. b. Determine the moles of limiting reactant consumed, assuming the reaction goes to completion. (SHOW WORK!) c. Calculate the enthalpy of neutralization for this reaction in kJ /mole limiting reactant. (SHOW WORK!) Don't forget the sign on dH! Assume the density and specific heat of the solution are the same as for pure water. (See Question 1.) 7-8 Calorimetry: Enthalpies of Reactions ERIMENT 7 23-11Explanation / Answer
a)
the reation
HNO3 + NaNOH = NaNO3 + H2O
b)
mol of HNO3 = MV = 1.1*75*10^-3 = 0.0825
mol of NaOH = MV = 1.25*75*10^-3 = 0.09375
clearly the acid is limiting
so
mol of acid = 0.0825
c.
apply
HRXN = -Qsolution/moles
Qsoln = m*C*(Tf-Ti) = (75+75)(4.184)(7.4) = 4644.24 J
HRxn = -4644.24 / (0.0825)
HRxn = --56293.81J/mol
HRxn = -56.29 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.