Which is the correct percent by mass of hydrogen in CHz0, r 40.00% 6.727% 50.00%
ID: 559900 • Letter: W
Question
Which is the correct percent by mass of hydrogen in CHz0, r 40.00% 6.727% 50.00% None of these QUESTION 13 1. What is the volume (in liters) occupies by 0.33 mole of any gas at STP conditions? 7.4L 0.0097 L 3.67L 9.3L QUESTION 14 1. Which of the following is a correct kinetic molecular theory explanation for Avogadro's Law as it is normally stated? Avogadro's law assumes constant temperature. As the volume increases, the pressure must decrease at constant temperature because the particles on the average are maintaining the same velocity and in the larger container would hit the wall less often and lower the pressure. Avogadro's law assumes varying amounts of gas. As the number of molecules or the amount of gas decreases, the pressure exerted in the constant volume container would decrease if the temperature is held constant because the average motion of the particles is constant but if there are fewer particles, the number of collisions with the wall of the container would decrease so the pressure would go down. Avogadro's law assumes constant temperature and constant pressure. Constant pressure means that the rate at which the particles strike the walls of the container stays the same. If the part travel at the same average speed (same temperature) and there are more particles placed in the icles ainer, the volume of the container must increase so that the particles must travel farther to reach the container wall so the number of collisions with the walls remains constant. Thus, the volume that the gas occupies will be directly proportional to the number of moles of gas present.Explanation / Answer
12)
Molar mass of C6H12O6 = 6*MM(C) + 12*MM(H) + 6*MM(O)
= 6*12.01 + 12*1.008 + 6*16.0
= 180.156 g/mol
MM of C6H12O6 = 180.156
Lets calculate the mass of element
mass of H = 12*MM(H)
= 12.1 g
Mass % of H = (12.1*100)/180.156
= 6.727 %
Answer: 6.727 %
13)
molar volume at STP is 22.4 L
So,
volume = number of mol * molar volume
= 0.33 mol * 22.4 L/mol
= 7.4 L
Answer: 7.4 L
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.