Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Heat Capacity Part A Learning Goal It takes 52.0 J to raise the temperature of a

ID: 561027 • Letter: H

Question

Heat Capacity Part A Learning Goal It takes 52.0 J to raise the temperature of an 10.6 g piece of unknown metal from 13.0°C to 25.0° C. What is the specific heat for the metal? To understand the concepts of heat capacity specific heat, and molar heat capacity Express your answer with the appropriate units. Heat capacity, C, is the amount of energy required to raise the temperature of a substance by exactly 1 degree Celsius. The energy needed to warm an object increases as the mass of that object increases. We see this in our everyday life. For example, we know that it takes much more energy to heat a large tank of water than a small cup. Because of this dependence on mass experimentally determined heat capacities are always reported in terms of the amount of the substance that is heated. One method is to report how much energy it takes to raise the temperature of one mole of a substance by exactly 1 degree Celsius. This value is the molar heat capacity which has the symbol Cp.The molar heat capacity is given in the units J/(mol·°C). A second method is to report how much energy it takes to raise the temperature of one gram of a substance by exactly 1 degree Celsius. This value is the specific heat, which has been given the symbolC The units for specific heat are J/(g. °C) Hints C. = .400 J Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 30 attempts remaining Parts B and C The next two questions pertain to silver. They have nothing to do with unknown metal described in Part A. Part B The heat capacity of a substance is therefore related to the energy needed to raise its temperature by an amount T. That is, q 2c, T, where n denotes the number of moles ofthe substance, or q = mC,AT, where m denotes the number of grams of the substance The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol °C. How much energy would it take to raise the temperature of 10.6 g of silver by 1 1.8C? Express your answer with the appropriate units. Hints

Explanation / Answer

Part A

Answer

0.409J/g

Explanation

q = m × T × C

52J = 10.6g ×(25 - 13)×C

C = 0.409J/g

Part B

Answer

29.40J

Mass of silver = 10.6g

Molar mass of Silver = 107.87g/mol

No of mole of Silver = 10.6g/107.87g/mol=0.09827

q = n × T × Cmolar

   = 0.09827mol ×11.8×25.35J/mol

= 29.40J

Part C

Answer

0.235J/g

Explanation

Specific Heat = Molar heat capacity /molar mass

   = 25.35(J/mol )/107.87g/mol

   = 0.235J/g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote