Sapling Learning 100 q/mol is dissolved in a 10-mL An unknown amount of a compou
ID: 561285 • Letter: S
Question
Sapling Learning 100 q/mol is dissolved in a 10-mL An unknown amount of a compound with a molecular mass of 259.02 volumetric flask. A 1.00-mL aliquo water is added to dilute to the mark. The absorbance of this diluted solution at 329 nm is 0.505 in a 1.000- cm cuvette. The molar absorptivity for this compound at 329 nm is 329 6255 M1cm-1 t of this solution is transferred to a 25-mL volumetric flask and enough is the concentration of the compound in the cuvette? Number (b) What is the concentration of the compound in the 10-mL flask? at Number 0 He (c) How many milligrams of compound were used to make the 10-mL solution? Number Web 0 O Tech 0Explanation / Answer
a)
0.505 = 6255 M-1cm-1 * c* 1 cm
or, C =8.07*10-5 M ( answer)
b) initial concentration * initial volume ( 1 ml) = final concentration ( 8.07*10-5 M ) * final volume ( 25 ml)
hence, initial concentration = 201.75*10-5 M
c)201.75*10-5 M = 201.75*10-5 mole /liter
number of moles in 10 ml solution = 201.75*10-5 mole /lit * 0.01 L =20175*10-5 mole
molecular weight = 259.02 gm /mole
weight of 20175*10-5 mole = 20175*10-5 mole * 259.02 gm /mole = 0.0522 mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.