Experiment 14 Advance Study Assignment: Heat Effects and Calorimetry 1. A metal
ID: 561473 • Letter: E
Question
Experiment 14 Advance Study Assignment: Heat Effects and Calorimetry 1. A metal sample weighing 147.90 g and at a temperature of 99.5 °C was placed in 49.73 g of water in a calo- rimeter at 23.00. At equilibrium the temperature of the water and metal was 41.8 a. what was for the water? ar r-r,ii") b. what was , for the metal? eC c. How much heat flowed into the water? (Take the specific heat of the water to be 4.18 J/g'C) joules d. Calculate the specific heat of the metal, using Equation 3 joules/g C e. What is the approximate molar mass of the metal? (Use Eq. 4.) ghol 2, when 498 g of NaOH was dissolved in 4972 g of water in a calorimeter at 237"C, the temperature of the solution went up to 50.1'C Is this dissolution reaction exothermic? why? h Calculate sing Equation 1 joules Find /t for the reaction as it occurred in the calorimeter (E-5). c. joulesExplanation / Answer
Q1
a)
dT = (Tfinal - Tinitial) = 41.8 - 23 = 18.8 °C
b)
dT for metal = (Tf-Ti) = 41.8-99.5 = -57.7 °C
c)
Heat flow into water
Q =m*C*(dT
Q = 49.73*4.18*18.8
Q = 3907.98 J
d)
Cp metal
Qmetal = -Qwater = -3907.9 J
Qmetal = m*C*dT
-3907.9 = 147.90*Cpmetal * (-57.7 )
Cpmetal = -3907.9/(147.90*-57.7 )
Cpmetal = 0.45793 J/gC
e)
molar mass will be --> Iron has CP = 0.445 approx, so Fe = MW = 55.8 g/mol approx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.