Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

17-The molar mass of C,HO is A 45.1 B. 48.1 C. 46.1 D. 47.08 18- A sample of wat

ID: 561513 • Letter: 1

Question

17-The molar mass of C,HO is A 45.1 B. 48.1 C. 46.1 D. 47.08 18- A sample of water A. 32.3 moles B. 2880 moles C. 8.89 moles D. 160 moles has a mass of 160.0 grams How many moles of water are in the sample? 19-in ionic compounds, A) metals, anions B) nonmetals, cations C) metals, cations D) nonmetals, anions lose their valence electrons to form positively charged v 20- The pH of a solution 1 x 10 M of HO' is? 8. 12 C. 4 D. 3 21- The ionic compound is A. LIC B. SO C NO D. CO 22- How many electrons will chlorine gain or lose when it forms an ion? A) lose 1 B) gain 1 C) lose 7 D) gain 2 23- What is the ionic charge of an ion with 13 protons and 10 electrons? B) 2+ D) 2- 24- The complete reaction for this strong electrolyte in water is: 25- Which of the following reactions represent the dissociation of a strong electrolyte in water? B. CH,0H(/) CHOH(aq) C. Naasals) 2Na.(aq) + SO-tag)

Explanation / Answer

17)

Molar mass of C2H6O = 2*MM(C) + 6*MM(H) + 1*MM(O)

= 2*12.01 + 6*1.008 + 1*16.0

= 46.1 g/mol

Answer: C

18)

Molar mass of H2O = 2*MM(H) + 1*MM(O)

= 2*1.008 + 1*16.0

= 18.0 g/mol

mass of H2O = 160.0 g

we have below equation to be used:

number of mol of H2O,

n = mass of H2O/molar mass of H2O

=(160.0 g)/(18.0 g/mol)

= 8.89 mol

Answer: C

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote