Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The experiment described in the procedure was performed using a sample of Zinc w

ID: 561718 • Letter: T

Question

The experiment described in the procedure was performed using a sample of Zinc with HCllaq). The lab conditions were 27.00 °C, and 731.0 torr barometric pressure. 149.0 mg of Zinc (MM: 65.39 g/mol) was reacted with 20.00 mL of 1.00M HCKaq). 63.049 g of water was collected when the reaction was complete, and it required 20.48 mL of 0.7500 M NaOH(aq) to titrate the reaction mixture. Water at 27.00 °C has a density of 0.9965 g/cm3, and a vapor pressure of 26.80 torr The value for R is 0.082058 L atm/mol K What is the pressure of H2(g) collected?

Explanation / Answer

Zn(S) + 2 HCl(aq) ----> Zncl2 + H2

No of mol of Zn = 0.149/65.39 = 0.0023 mol

No of mol of HCl = 20*1/1000 = 0.02 mol

limiting reactant = Zn

no of mol of H2 liberated = 0.0023 mol

pressure of H2 gas = ptotal - pwater

                    = 731.0-26.8

                    = 704.2 torr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote