Name: Date: 1. Calculate the maximum electrical work obtainable at 25°C from the
ID: 561967 • Letter: N
Question
Name: Date: 1. Calculate the maximum electrical work obtainable at 25°C from the following voltaic cell Cd(s) | Cd (0.310 M I Cla(g, 0.0186 atm) | Cl (0.0748 M) | Pt, E cell-1.76 v A)-3.34 x 105 J B) -3.46× 105 J C) -3.36 x 10s J D) -3.53×105 J E)-3.40 x 105J 2. If the value of EDell is 0.59 V for the reaction Cla(g) + 2Fe2+(aq) 2Fe"(aq) + 2C1"(aq), what is the value of Ecell for Cl-(aq) + Fe"(aq) Fe2+(aq) + ½CMg)? B)-0.59 V -0.30 V D) 0.30 V E) 0.59 V 3. Given: Fe2+(aq) + 2e- Fe(s); E -0.41V Cu2+(aq) + 2e_-_ Cu(s); Eo = 0.34 V Ch07-(aq) +1 4H'(aq) + 6e-_-2Cr"(aq) + 7H20(1); Eo = 1.33 V Which of the following species is the strongest reducing agent? A) Fe2* B) Fe C) Cu D) Cr2O32- E) Cr3*Explanation / Answer
1) maximum work that can be obtained from a electrochemical reaction is given by
dG = Wmax. = -nFEocell
Given that, n=no.of electrons transferred =2, F = 96500 C and E0cell = 1.76 V
dG = -2*96500*1.76 = -3.40*10^5 J
Answer :E
2) For the first reaction, E0cell = 0.59 V
The given equation is reversed and halved, thus its E0cell becomes -0.59/2 = -0.3 V
Answer : C
3) Species having more -ve reduction potential will be the most reducing agent i.e., Fe^2+
Answer :A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.