A substance contains 35.0 g nitrogen, 5.05 g hydrogen, and 60.0 g of oxygen. How
ID: 562111 • Letter: A
Question
A substance contains 35.0 g nitrogen, 5.05 g hydrogen, and 60.0 g of oxygen. How many grams of hydrogen are there in a 151-g sample of this substance? **Please thoroughly explain to me (i.e., label units and show work) how to do this. I don't get it :/
A substance contains 35.0 g nitrogen, 5.05 g hydrogen, and 60.0 g of oxygen. How many grams of hydrogen are there in a 151-g sample of this substance? **Please thoroughly explain to me (i.e., label units and show work) how to do this. I don't get it :/ **Please thoroughly explain to me (i.e., label units and show work) how to do this. I don't get it :/
Explanation / Answer
total mass = 35+5.05+60 = 100.05
then
100.05 g of substance = 5.05 g of H
151 g of substance = x
x = 151/100.05*5.05
x = 7.62168 g of Hydrogen approx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.