514: Ges Laws What is the molar mass of a gas if 0.277 g of the gas occupies a v
ID: 562113 • Letter: 5
Question
514: Ges Laws What is the molar mass of a gas if 0.277 g of the gas occupies a volume of 125 mL at a temperature of 124 C and a pressure of 774 torr? /mol Supporting Materials constants and Factors Period. Table Supplemental Data Section 93 A piece of magnesium reacts with an aqueous solution of HCI to produce H2 9as. The hydrogen gas is colected over the HCI solution st a temperature pressure of the system is 0.953 atm, ossoved HCI has no effect on the vapor pressure of water, which is 19.8 torr at 22.0C partial pressure 927 and the volume of gas collected is 720. mL, what are the partial pressure and the mass of Hz produced? (You may assume that the Ond you remember how collecting a gas over water affects the total pressure? Did you do all necessary Periodic TableExplanation / Answer
PV = nRT
P = 774 torr = 1.01842 atm
V =125 ml = 0.125 L
R = 0.082 L-atm/mol/K
T =273 + 124 = 397 K
n = 0.227 gm / molar mass
or, 1.01842 atm*0.125 L = 0.227 gm /M * 0.082 L-atm/mol/K * 397 K
or, M =58.04 gm /mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.