Chapter 16 Lecture Chapter 15 Lecture sidesp, . CHE ×°) Course: 2016,SP Chemical
ID: 563431 • Letter: C
Question
Chapter 16 Lecture Chapter 15 Lecture sidesp, . CHE ×°) Course: 2016,SP Chemical [ rsity www.saplingleaming.com/ibiscms/modibis/viewphp?id.4961201 lect then , and drag to the Favorites Bar folder. Or import from another browser. Import favorites arning Gradebook 2/12/2018 08:00 AM 0 351100 Score Qvestion 5 of 20 Sapling Learning Express the concentration of a 0.0520 M aqueous solution of fluoride, F, in mass percentage and in parts per milion. Assume the density of the solution is 1.00 g/mL Number Number Ppm OPrevas Give Up & View Souton 0Check Answer e Next ijfxit searchExplanation / Answer
Let's assume that you have 1 L of solution.
Molarity = Moles / Liter
So, moles of F- = Molarity of F- x Liters of F-
= (0.0520 M) x (1 L)
= 0.0520 moles F-
0.0520 moles F- x (19.0 g F- / 1 mole F-) = 0.988 g of F- in 1 L of solution.
Now,
1 L solution x (1000 mL / 1 L) x (1.00 g / mL) = 1000 g solution.
So, mass % F- = (g F- / g solution) x 100
= (0.988 / 1000) x 100
= 0.0988 %
part par million = mg/L
parts per million F- = (mg of F-) / L
= (988 mg) / (1 L)
= 988 mg/L
= 988 ppm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.