Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the rate constant for the reaction? A) 0.0103 L mol-\'s-1 B) 0.263 L mol

ID: 564571 • Letter: W

Question

What is the rate constant for the reaction? A) 0.0103 L mol-'s-1 B) 0.263 L mol-'s- C) 0.571 L mol 's-1 D) 1.17L mol-'s-1 E) 1.75 L mol-'s-1 0 02945 x (0) I- 8. 30.0 g of ice cubes at 0.0°C are combined with 150. g of liquid water at 20.0PC in a coffee cup calorimeter. Calculate the final temperature reached, assuming no heat loss or gain from the surroundings. (Data: specific heat capacity of H:00 H2O(s) H2O(1) A) 5.5 B) 10.6 C) 30.7 D) 43.2 AH= 6.02 kJ/mol) iW atr E) 56.4 101 22.996 t 1245 x A flask containing neon gas is connected to an open-ended mercury manometer. Th open end is exposed to the atmosphere, where the prevailing pressure is 745 torr. mercury level in the open arm is 50. mm below that in the arm connected to the fla neon. What is the neon pressure, in torr?

Explanation / Answer

heat lost by water = heat gained by ice

mass of water1*s*DT1 = n*DHfus + mass of water(ice)*s*DT2

mass of water = 150 g

S = specific heat of water = 4.18 j/g.c

DT1 = 20-x

mass of ice = 30 g

DHfus = 6.02 kj/mol

DT2 = x-0 c

150*4.18*(20-x) = (30/18)*6.02*10^3+30*4.18*(x-0)

x = final temperature = Tf = 3.33 C

answer: A . 5.5 c

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote