Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5-8 Please show your Work 5-8 Please show your Work 2.264 5) \'- 35: 4. A man wh

ID: 564986 • Letter: 5

Question

5-8 Please show your Work 5-8 Please show your Work 2.264 5) '- 35: 4. A man who is 5 ft 10 in. tall weighs 160. Ib. What is his height in centimeters and his mass n kilograms? 5. Determine the boiling point of water at 672 mm Hg 6. A pipet delivers 9.98 g of water at 19 , what volume does the pipet deliver? 7. A pipet delivers 10.4 mL, 10.2 mL, 10.8 ml, and 10.6 mL in consecutive trials. Find the mean volume and the average deviation from the mean. mg sample was placed on a watch glass that has a mass of 9.203 g. What is the mass of the watch glass and sample in grams? Copyright © 2015 Pearson Education, Inc.

Explanation / Answer

Ans 5

From the Clausius-Clapeyron equation

ln(P2/P1) = (Hvap/R)*((1/T1) - (1/T2))

Normal boiling point occurs at 1 atm or 760 mmHg

P1 = 760 mmHg
T1 = 100 °C + 273.15 K = 373.15 K
P2 = 672 mmHg
T2 =?

Heat of vaporization, Hvap = 40.68 kJ/mol

= 40.68*1000 J/mol

gas constant R =8.314 J/mol·K

ln(672/760) = (40.68*1000 /8.314)*((1/373.15) - (1/T2))

-0.12306 = 4892.9516 [(1/373.15) - (1/T2)]

-2.51504 x 10^-5 = 0.00267988 - (1/T2)

T2 = 369.68 K

T2 = 96.53°C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote