The following data was obtained for Part B of the lab: Mass of Cu before electro
ID: 565252 • Letter: T
Question
The following data was obtained for Part B of the lab:
Mass of Cu before electrolysis = 21.1301 g
Mass of Cu after electrolysis = 20.9894 g
Time of electrolysis = 464 sec
Average current = 0.92 Amp
Volume of gas collected = 54.1 mL
Atmospheric pressure (corrected to standard conditions) = 760.3 mmHg
Room temperature = 18.7 °C
Vapour pressure of water at 18.7 °C = 16.1 mmHg
Using this data determine:
Moles of Cu consumed:___moles
Moles of H2 produced:___moles
Experimental value of Faraday’s constant based on Cu consumed:___C/mole e-
Experimental value of Avogadro’s number using the charge of one electron (1.602 x 10-19 C)?
Explanation / Answer
Mass of Cu before electrolysis = 21.1301 g
Mass of Cu after electrolysis = 20.9894 g
so mass of Cu consumed = (21.1301 - 20.9894) = 0.1407 gm.
0.1407 gm Cu = mass / molar mass = 0.1407 / 63.5 = 0.0022 mole. = 2.2 * 10^-3 mole coppers consumed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.