25.00 ML of heavy water 2. 25.00 mL ofheavy water (D,0 where D is a hydrogen wit
ID: 566700 • Letter: 2
Question
25.00 ML of heavy water 2. 25.00 mL ofheavy water (D,0 where D is a hydrogen with a neutron in its nucleus)at 20'C was pipetted into a 37.234 g beaker. The final mass of the beaker was 64.859 g a What is the density of heavy water at 20 C? b. The density of normal water (the hydrogens do not have neutrons) at 20'C is 0.9982 g/mL Calculate the density you would expect for heavy water by assuming that deuerium (H or D) is the same size as normal hydrogen ('H) when it is part of the water Based on your answer to (b), was the assumption in (b) justified? Explain your answer. c. gg.com/#books/9781 285965925/cfi/72V4/4@0.00:0.00Explanation / Answer
a)
Density = mass / volume
change in mass = (64.859-37.234) = 27.625 g
D = 27.625 / 25.0
D = 1.105 g/mL
b)
If we assume:
V = 1 mL of sample;
mass in 1 mL:
1.105 g/mL
1.105 g of deuterium
Then, we will expect
D = 1.105 g/mL for deuterium
vs.
D = 0.9982 g/mL for water
This assumption is not likely to be correct
c)
Not likely, we can't simply assume sizes to be the same, since they will reppeal electrons form the nucleus differently.
Also, the amount of mass per atom is different
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.