Question 8 of 9 Map Sapling Learning macmillan learning Arsenic acid is a tiproc
ID: 567099 • Letter: Q
Question
Question 8 of 9 Map Sapling Learning macmillan learning Arsenic acid is a tiproc id with the following pK, values pKa 2.240 pK2 6960 pK-1.500 You wish to prepare 1.000 L of a 0.0300 M arsenate buffer at pH 6.620. To do this, you choose to mix the two salt forms involved in the second ionization, NaH2AsO4 and Na2HAsO4, in a 1.000 L volumetric flask and add water to the mark. What mass of each salt will you add to the mixture? Number mass NaH2Aso,L gmass Na,HAsO, ..Joading modules... Previous Give Up & View Solution Check Answer ) Next Exit HintExplanation / Answer
pH = pka +log(Na2HAsO4/NaH2Aso4)
No of mol of buffer = 1*0.03 = 0.03 mol
buffer = Na2HAsO4 + NaH2Aso4
0.03 = x + 0.03-x
pka2 = 6.96, pH = 6.62
6.62 = 6.96 +log(x/(0.03-x))
x = 0.00941
No of mol of Na2HAsO4 = x = 0.00941 mol
amount of Na2HAsO4 = 0.00941*186 = 1.75 g
No of mol of NaH2AsO4 = 0.03- 0.00941 = 0.0206 mol
amount of NaH2AsO4 = 0.0206*164 = 3.38 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.