26 Marks: 1 For the combustion of ethanol with oxygen, suppose molecular oxygen
ID: 567548 • Letter: 2
Question
26 Marks: 1 For the combustion of ethanol with oxygen, suppose molecular oxygen is reacting at the rate of 1.668 M/s. At what rate (in M/s) is ethanol reacting? Answer: 27 For the combustion of ethanol with oxygen, suppose molecular oxygen is reacting at the rate of 2.263 M/s. At what rate (in M/s) is water being formed? Marks: 1 Answer 28 For the reaction of nitric oxide (NO) and oxygen to form nitrogen dioxide, if molecular oxygen is reacting at the rate of 0.00066 M/s, what is the rate (in M/s) of nitric oxide reacting? Marks: 1 Answer: 29 Marks: 1 For the reaction of nitric oxide (NO) and oxygen to form nitrogen dioxide, if molecular oxygen is reacting at the rate of 0.00728 M/s, what is the rate (in M/s) of nitrogen dioxide being formed? Answer. 30 Marks: 1 If the initial rate is 0.0558 Mis for a reaction with a rate law of ratekA, what is the value of the rate constant when the initial concentration of [A] is 0.0781 M? Answer:Explanation / Answer
26.
The reaction equation is expressed as
C2H5OH(l) + O2(g) ----> CO2(g) + H2O(g)
The balanced reaction equation is
C2H5OH(l) + 3 O2(g) ----> 2 CO2(g) + 3 H2O(g)
Rate = -d[C2H5OH] / dt = -1/3 [d[O2]/dt] = ½ d[CO2]/dt = 1/3 d[H2O]/dt
But,
= - [d[O2]/dt] = 1.668 M/s
So,
-d[C2H5OH] / dt = -1/3 [d[O2]/dt]
-d[C2H5OH] / dt = 1/3 (1.668 M/s)
= 0.556 M/s
27.
The reaction equation is expressed as
C2H5OH(l) + O2(g) ----> CO2(g) + H2O(g)
The balanced reaction equation is
C2H5OH(l) + 3 O2(g) ----> 2 CO2(g) + 3 H2O(g)
Rate = -d[C2H5OH] / dt = -1/3 [d[O2]/dt] = ½ d[CO2]/dt = 1/3 d[H2O]/dt
But,
= - [d[O2]/dt] = 2.263 M/s
-1/3 [d[O2]/dt] = 1/3 d[H2O]/dt
[d[O2]/dt] = d[H2O]/dt
d[H2O]/dt = 2.263 M/s
28.
The reaction equation is expressed as
NO + O2 ----> NO2
The balanced reaction equation is
2NO + O2 ----> 2NO2
Rate = -1/2 d[NO] / dt = - d[O2]/dt] = 1/2 d[NO2]/dt
But,
= - [d[O2]/dt] = 0.00066 M/s
Since, - d[O2]/dt] = -1/2 d[NO]/dt
0.00066 M/s = -1/2 d[NO]/dt
- d[NO2]/dt = 2 x 0.00066 M/s = 0.00132 M/s
29.
The reaction equation is expressed as
NO + O2 ----> NO2
The balanced reaction equation is
2NO + O2 ----> 2NO2
Rate = -1/2 d[NO] / dt = - d[O2]/dt] = 1/2 d[NO2]/dt
But,
= - [d[O2]/dt] = 0.00728 M/s
Since, - d[O2]/dt] = 1/2 d[NO2]/dt
0.00728 M/s = 1/2 d[NO2]/dt
d[NO2]/dt = 2 x 0.00728 M/s = 0.01456 M/s
30.
rate = k[A]
or k = rate / [A]
Initial rate = 0.0558 M/s
Initial concentration of [A] = 0.0781 M
So, rate constant, k = (0.0558 M/s ) / (0.0781 M)
= 0.7145 s-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.