Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help Mon 3:21 PM Tymor Usi
ID: 567781 • Letter: F
Question
Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help Mon 3:21 PM Tymor Using first- and second-order integrated rate laws At a certain temperature this reaction follows first-order kinetics with a rate constant of 9.60 s 2H1(g) H2(g) +12 (g) Suppose a vessel contains lll at a concentration of 1.00 M. Calculate how long it takes for the concentration of HI to decrease to 110 % of its intial value. You may assume no other reaction is important Round your answer to 2 significant digits. Check 0Explanation / Answer
first order reaction
K = 2.303/t log[A0]/[A]
K = 9.6s^-1
t =
K = 2.303/t log[A0]/[A]
9.6 = 2.303/t log100/11
t = 2.303*0.9586/9.6
=0.23sec = 2.3*10^-1 sec >>>answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.