Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Firefox File Edit View History Bookmarks ToolsWindow Help 13% D Mon 328 PM O KIN

ID: 567786 • Letter: F

Question

Firefox File Edit View History Bookmarks ToolsWindow Help 13% D Mon 328 PM O KINETICS Using first- and second-order integrated rate laws AND EQUILIBRIUM At a certain temperature the rate of this reaction is first order in H,PO4 with a rate constant of 0.732s 2H3P04 (aq) P205 (aq) + 3H20 (aq) 4 to decrease by 80.0%. You m ay Suppose a vessel contains H3PO4 at a concentration of 0.860 M. Calculate how long it takes for the concentration of H 3 assume no other reaction is important. Round your answer to 2 significant digits. 0-1 Explanation Check

Explanation / Answer

k = 0.732 s-1

initial = 0.860 M = Ao

concentration 80% of inital = 0.860 x 80 / 100 = 0.688 M = At

remaining = 0.860 - 0.688 = 0.172 M

time = 1/ k * ln (Ao / At)

time = 1/ 0.732 * ln (0.860 / 0.172)

time = 2.2 sec