The pKs of succinic acid are 4.21 and 5.56. How many grams of monosodium succina
ID: 568323 • Letter: T
Question
The pKs of succinic acid are 4.21 and 5.56. How many grams of monosodium succinate (140g/mol) and disodium succinate (162 g/mol) must be added to 1L of water to produce a solution with pH 5.28 and a total solute concentration of 100mM assuming the total volume remains 1L?
A) 14.9g monosodium succinate, 1.1g disodium succinate
B) 11.3g monosodium succinate, 4.2g disodium succinate
C) 4.9g monosodium succinate, 9.8g disodium succinate
D) 9.7g monosodium succinate, 4.9g disodium succinate
please show calculations
Explanation / Answer
pH of acidic buffer = pka+log(disodium succinate/monosodium succinate)
pka of monosodium succinate = 5.56
5.28 = 5.56 + log(x)
x = 0.525
disodium succinate/monosodium succinate = x = 0.525
total buffer = 100*10^-3*1 = 0.1 mol
disodium succinate + monosodium succinate = 0.1
y*0.525 + y = 0.1
y = No of mol of monosodium succinate = 0.0656 mol
Amount of monosodium succinate = 0.0656*140 = 9.2 g
No of mol of disodium succinate = 0.1-0.0656 = 0.0344 mol
Amount of disodium succinate = 0.0344*162 = 5.6 g
answer: D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.