Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

File Edit View History Bookmarks Window Helo webass gn.net Calculate the moles a

ID: 570385 • Letter: F

Question

File Edit View History Bookmarks Window Helo webass gn.net Calculate the moles and mass of the selected compounds in the following reactions. (a) The number of moles and the mass (in g) of chiorine, Cl2, required to react with 17.0g of ithium metal, Li, to produce lithium chloride, LIC mol of Cl2 1.22 mol mass of a2 868 (b) The number of moles and the mass (in g) of oxygen formed by the decomposition of 1.275 g of zincctt) oxide. 2 395 0791 m01 of O2 mass of O2 (c) The number of moles and the mass (in g) of potassium nitrate, KNO3, required to produce 129 g of oxygen. (KNO2 is the other product.) mol of KNO mass of KNOs The number of moles and the mass (in g) of carbon dioxide formed by the combustion of 23.0 kg of carbon in an excess of axygen. mol of Co2 mass of CO2 (d) (e) The number of moles and the mass (in g) of platinum(it) carbonate needed to produce 1.900 kg of platinum(it) axide. (Coj is the ocher product.) rnol of Peco, mass of PCO) moles and the mass (in g) of Cotalz formed by the reaction of 12.05 g of CoHa with an excess of mol of CpH4l mass of CpHa2 MacBook Air ” 9 4 6 2 3

Explanation / Answer

a)

Li + ½ Cl2 --> LiCl

MW of Li = 6.94 g/mol

Moles of Li reacted = 17 g / 6.94 g/mol = 2.45

Moles of Cl2 required = 2.45 / 2 = 1.22

Mass of Cl2 required = 1.22 mol * 70.9 g/mol = 86.8 g

b)

ZnO --> Zn + ½ O2

MW of ZnO = 81.4 g/mol

Moles of ZnO decomposed = 1.275 g / 81.4 g/mol = 0.016

Moles of O2 formed = 0.016 / 2 = 0.008

Mass of O2 formed = 0.008 mol * 32 g/mol = 0.25 g

c)

2 KNO3 --> O2 + 2 KNO2

MW of KNO3 = 101.1 g/mol

Moles of O2 produced = 129 g / 32 g/mol = 4.03

Moles of KNO3 required = 4.03 * 2 = 8.06

Mass of KNO3 required = 8.06 mol * 101.1 g/mol = 815.1 g

d)

C + O2 --> CO2

MW of CO2 = 44.01 g/mol

Moles of carbon reacting = 23 * 1000 g / 12 g/mol = 1916.7

Moles of CO2 formed = 1916.7

Mass of CO2 formed = 1916.7mol * 44.01 g/mol = 84352.5 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote