can form from 235 mL of 0.110MKa 31) 31) According to the following reaction, wh
ID: 570750 • Letter: C
Question
can form from 235 mL of 0.110MKa 31) 31) According to the following reaction, what mass of solution? Assume that there is excess Pb(NO3)2 2KCI(aq) + PONO3)2(aq) Pba2(s) + 2 KNO3(aq) A) 3.59 8 B) 1.80 8 C) 5.94g D) 719 8 E) 130 g 32) Identify ammonia. A) weak electrolyte, strong base B) nonelectrolyte C) weak electrolyte, weak base D) strong electrolyte, weak base E) strong electrolyte, strong base 33) Give the somplete ionic equation for the reaction (if any) that occurs when aqueous solutions of 33) K25 and Fe(NO3)2 are mixed. A) Fe2+(aq) + S2-(aq) + 2 K+(aq) + 2 NO3-(aq)-> FeS(s) + 2 K+(a9) + 2 NO3"(aq) B) Fe2+(aq) + S2-(aq) + 2 K+(aq) + 2 NO3-(aq) Fe2+(aq) + S2-(aq) + 2 KNO3(s) C) Fe2+(aq) +S2-(aq) FeS(s) D) K+(aq) +NO3-(aq) KNO3(s) E) No reaction occurs. 34) Give the net ionic equation for the reaction (if any) that occurs when aqueous solutions of K2S 34) and Fe(NO3)2 are mixed A)K"(aq) +NO3-(ag) KNO3(s) B) Fe2+(aq) + S2-(ag) + 2 K+(aq) + 2 NO3-(aq) Fe2+(aq) + S2-(aq) + 2 KNO3(s) c) Felt(ag) +S2-(aq) FeS(s) D) Fe2+(aq) + S2-(aq) + 2 K+(aq) + 2 NO3'(aq) Fes(s) + 2 Kt(agi * 2 Noran E) No reaction occursExplanation / Answer
Ans 31 : A) 3.59 g
Number of moles of KCl = 0.110 x 0.235 = 0.02585 moles
Number of moles of PbCl2 formed = 0.02585 /2 = 0.012925 moles
Mass of PbCl2 formed = 0.012925 x 278.1
= 3.59 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.