e Ideal Gas Law and Stoichiometry ) 100110 PartA The industrial production of ni
ID: 571660 • Letter: E
Question
e Ideal Gas Law and Stoichiometry ) 100110 PartA The industrial production of nitric acid (HNOs) is a multistep process. The first step is the oxidation of ammonia (NH3) over a catalyst with excess oxygen (02) to produce nitrogen monoxide (NO gas as shown by the unbalanced equation given here: what volume of O2 at 760. InmHg and 41°C is required to synthesize 21.0 mol of NO? Express your answer numerically in liters View Available Hint(s) TNI, (g)+7O2 (g)TNO(g)+7H2O(g) volume of O Submit Request AnswerExplanation / Answer
Ans. Balanced reaction: 4 NH3(g) + 5 O2(g) ---------> 4 NO(g) + 6 H2O(g)
According to the stoichiometry of balanced reaction, 4 mol NO is synthesized by 5 mol O2.
So,
Moles of O2 required to produce 21.0 mol NO = (5 mol O2 / 4 mol NO) x 21 mol NO
= 26.25 mol O2
# Given, Pressure, P = 760.0 mm Hg = 1.0 atm
Temperature, T = 41.00C = 314.15 K
Required moles of O2 = 26.25 mol (as calculated above)
Using Ideal gas equation: PV = nRT - equation 1
Where, P = pressure in atm
V = volume in L
n = number of moles
R = universal gas constant= 0.0821 atm L mol-1K-1
T = absolute temperature (in K) = (0C + 273.15) K
Putting the values in above equation-
1.0 atm x V = 26.25 mol x (0.0821 atm L mol-1K-1) x 314.15 K
Or, V = 677.03 atm L / 1.0 atm
Hence, V = 677.03 L
Therefore, required volume of O2 = 677.03 L
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.