A materials scientist has created an alloy containing aluminum, copper, and zinc
ID: 572517 • Letter: A
Question
A materials scientist has created an alloy containing aluminum, copper, and zinc, and wants to determine the percent composition of the alloy. The scientist takes a 12.028 g sample of the alloy and reacts it with concentrated HCl. The reaction converts all of the aluminum and zinc in the alloy to aluminum chloride and zinc chloride in addition to producing hydrogen gas. The copper does not react with the HCl. Upon completion of the reaction, a total of 10.6 L of hydrogen gas was collected at a pressure of 96.6 kPa and a temperature of 27.0 °C. Additionally, 2.158 g of unreacted copper is recovered. Calculate the mass of hydrogen gas formed from the reaction.
Explanation / Answer
Given
Volume of H2 gas = 10.6 L
Pressure = 96.6 kPa = 0.9534 atm
Temperature = 27 C = 300 K
R = 0.08206 L.atm/mol.K
PV = nRT
0.9534 atm * 10.6 L = n * 0.08206 L.atm/mol.K * 300 K
n = 0.410 moles
Molar mass of H2 = 2 g/mol
mass of H2 gas = No. of moles * Molar mass = 0.410 mol * 2 g/mol = 0.821 g
Answer is 0.821 g of H2 gas
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.