CONCENTRATION OF THIOSULFATE: 0.01069 mol/L a) Show a calculation of how you cal
ID: 572929 • Letter: C
Question
CONCENTRATION OF THIOSULFATE: 0.01069 mol/L
a) Show a calculation of how you calculated the number of moles of thiosulfate used in the first titration of the aqueous phase.
b) For every 1 mole of reducible iodine how many moles of thiosulfate are needed?
c) Show a calculation of how you calculated the total number of moles of reducible iodine in the aqueous phase.
d) Show a calculation of how you calculated the total concentration of reducible iodine in the aqueous phase.
Aqueous Layer Final Burette Reading 16.98 mL Aqueous Layer Initial Burette Reading 7.05 mL Volume of Aqueous Aliquot 9.93 mL Na2S203 Solution Final Burette Reading Na2S203 Solution Initial Burette Reading Volume of Thiosulfate Titer 40.22 mL 9.31 mL 30.91 mlExplanation / Answer
a) By using c=n/v equation we can find the number of moles of Na2S2O3 as follows
0.01069/1000=n/ 30.91
n= 3.3x10-4mol
b) 1mol of iodine = 2 moles of Na2S2O3 according to the stoichiometric ratio between iodine and
c) moles of iodine=3.3x10-4/2=1.65x10-4moles
d) again by using c=n/v to iodine we can find it’s concentration as the volume of the iodine in the aqueous layer is given as 9.93ml
C/1000=1.65x10-4/9.93
0.0166moldm-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.