a solution is prepared by dissolving 87.4 g of iron (III) iodide in 725 ml of wa
ID: 573382 • Letter: A
Question
a solution is prepared by dissolving 87.4 g of iron (III) iodide in 725 ml of water. A) what is The concentration of each ion in solution? B) what is the total concentration of ions in this solution a solution is prepared by dissolving 87.4 g of iron (III) iodide in 725 ml of water. A) what is The concentration of each ion in solution? B) what is the total concentration of ions in this solution A) what is The concentration of each ion in solution? B) what is the total concentration of ions in this solutionExplanation / Answer
Molar mass of FeI3 = 1*MM(Fe) + 3*MM(I)
= 1*55.85 + 3*126.9
= 436.55 g/mol
mass of FeI3 = 87.4 g
we have below equation to be used:
number of mol of FeI3,
n = mass of FeI3/molar mass of FeI3
=(87.4 g)/(436.55 g/mol)
= 0.2002 mol
volume , V = 725 mL
= 0.725 L
we have below equation to be used:
Molarity,
M = number of mol / volume in L
= 0.2002/0.725
= 0.276 M
This is concentration of FeI3
A)
[Fe3+] = [FeI3] = 0.276 M
[I-] = 3*[FeI3] = 3*0.276 = 0.828 M
B)
total concentration = 0.276 M + 0.828 M
= 1.10 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.