1.Calculate the density of a metal sample with a mass of 51.4 g and a volume of
ID: 573599 • Letter: 1
Question
1.Calculate the density of a metal sample with a mass of 51.4 g and a volume of 14.7 mL. Be sure to include units and write an answer to one decimal place.
2.What will be the average density for a sample of metal with a mass of 12.6 g and volume calculations of 5 mL and 5.8 cm3 ? Omit units in the answer and report answer to one decimal place
. 3.What is the mass of a metal sample with a volume of 4 mL and a density of 4.5 g/mL? Include units and one decimal place in answer.
4.The density of a metal will vary depending on the size of the sample. True or False
Explanation / Answer
1.
density = mass / volume
= 51.4 g/14.7 mL = 3.5 g/mL upto one decimcal place
2.
similary as above
for 5 mL sample
density = 12.6 g / 5mL = 2.52 g/mL without units upto one decimcal place = 2.5
for 5.8 cm3
1 cm3 = 1 mL
density = 12.6 g / 5.8 cm3 = 2.17 g/cm3 , upto one decimcal place without units = 2.2 ( approximating .17 to .2)
3.
we already have:
density = mass / volume
mass = density x volume = 4.5g/mL x 4 mL = 18.0 g
4.
False , density does not depends upon size ,albeit it is ratio of mass to volume
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.