University of Kentucky-CHE × E Chemistry of Pt ng.com/ibiscms/modfibis/view.php?
ID: 573642 • Letter: U
Question
University of Kentucky-CHE × E Chemistry of Pt ng.com/ibiscms/modfibis/view.php?id-4865409 Kentucky-CHE 107-Spring18-DEPTActivities and Due Dates HW #2 1/25/2018 11:59 PM 3 90/100 Gradebo Print CalcuiatorPeriodic Table Question 12 of 15 IncorrectIcorect Sapling Learning A metal crystallizes in the face-centered cubic (FCC) lattice. The density of the metal is 8960 kg/m3 and the length of a unit cell edge, a, is 361.47 pm. Calculate the mass of one metal atom Number Tools x 10 Identify the metal O nickel O silver O rhodiunm copper O Prevous Give Up & View Sollion 9 Check AnswerNext Eil , HintExplanation / Answer
given
edge length (a) = 361.47 pm = 361.47 x 10-12 m
now
volume of unit cell = a^3 = (361.47 x 10-12 m )^3
volume of unit cell = 4.723 x 10-29 m3
now
mass of metal in unit cell = volume of unit cell x density
mass of metal in unit cell = 4.723 x 10-29 m3 x 8960 kg/m3
mass of metal in unit cell = 4.2318 x 10-25 kg
now
there will be 4 metal atoms per unit cell in FCC
so
mass of one metal atom = (4.2318 x 10-25 ) / 4 = 1.058 x 10-25 kg
mass of one metal atom = 1.058 x 10-25 kg x 1000 g / 1kg
mass of one metal atom = 1.058 x 10-22 g
b)
now
atomic mass of metal = mass of one atom x avagadro number
atomic mass of metal = mass of one atom x 6.022 x 10^23 atoms / mol
atomic mass of metal = (1.058 x 10-22 g / atom) x (6.022 x 10^23 atoms / mol)
atomic mass of metal = 63.71 g /mol
so
the metal is copper
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.