Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2205 psi Latr 3. Calculate the mass of hydrogen gas needed to fill an 80.0 L tan

ID: 573927 • Letter: 2

Question

2205 psi Latr 3. Calculate the mass of hydrogen gas needed to fill an 80.0 L tank to a pressure of 2205 psi at 27 pV nRT Cz.oia c Imoll 9841-66 a H2 4. What volume does 35 mol of nitrogen gas occupy at STP 35 mol IN2 22.47844 N, mo 5. The mass of a 3.21 L gas is found to be 3.50 g, measured at 65.0 C and 500.0 torr. Determine the molar mass of the gas. mss RT (3.50)x0o .08206) (338.15) --= (-658) . qt.120 ( 3·21 2ND = 45.989 g /Mol 6. Calculate the density of water vapor at 110 "C and 99 kPa 3.15110 273 15 : (45. 98(0.4) 44-926 A compound with the empirical formula BH, was found to have a vapor density of 1.24 g/L at STP Determine the molecular weight AND the molecular formula of this gas. 7. have a MIU : K TalarweightANDt 8. Consider the reaction of solid copper(I) sulfide with oxygen gas to produce solid copper(!) oxide and gaseous salfur dioxide. a. Write the balanced chemical equation for this process C5) b. What volume of oxygen gas, measured at 275 "C and 0.998 atm, is required to react with 25

Explanation / Answer

V= 80.0 L

P= 2205 psi= (2205 *0.068) atm

T=27 0C = (27+273) K

PV=nRT ; PV/TR =n

R=0.082 L atm mol-1 K-1

n= (2205*0.068) atm * 80.0 L/[(27+273)K *0.082 L atm mol-1 K-1

=487.61 moles

mass of 487.61 moles of H2 = molecular mass of H2* 487.61

=2*487.61 =975.22 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote