Determine the rate constant from the concentration-time dependence Time (s) [Rea
ID: 573943 • Letter: D
Question
Determine the rate constant from the concentration-time dependence Time (s) [Reactant] (M) 0.0 10 20 50 70 0.0350 0.0223 0.0142 0.0037 0.0015 Use Sl units, that is, seconds for time (not included in answer) Answer: Calculate the half-life (in s) of a first-order reaction if the concentration of the reactant is 0.0782 M 25.2 s after the reaction starts and is 0.0285 M 56.3 s after the reaction starts Answer Suppose the half-life is 50.8 s for a first order reaction and the reactant concentration is 0.0860 M 64.9 s after the reaction starts. How many seconds after the start of the reaction does it take for the reactant concentration to decrease to 0.0102 M? Answer:Explanation / Answer
1)
let us check for first - order :
rate constant = 1/t ln (Ao / At)
k1 = 1/10 ln (0.0350 / 0.0223)
= 0.0451 s-1
k2 = 1/ 20 ln (0.0350 / 0.0142)
= 0.0451 s-1
here all rate constants are same. so this is confirmed to be first - order.
rate constant = 0.0451 s-1
2)
for first - order reaction :
K = 1 /(t2-t1) ln (a-x1/a-x2)
= 1 / (56.3 - 25.2) ln (0.0782 / 0.0285)
= 0.0326 s-1
half - life = 0.693 / k
= 0.693 / 0.0326
hlaf -life = 21.4 s
3)
rate constant = 0.693 / half - life
= 0.693 / 50.8
= 0.0136 s
K = 1 /(t2-t1) ln (a-x1/a-x2)
0.0136 = 1 / (t2 - 64.9) ln (0.0860 / 0.0102)
t2 = 221.7
time taken = 221.7 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.