Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Limiting Reactant Procedure chemical reaction, 2 mod of A will react with 1 mol

ID: 574002 • Letter: L

Question

Limiting Reactant Procedure chemical reaction, 2 mod of A will react with 1 mol of Bt You are given 19 0g of aluminum and 24 0 g of chlonne gas 2A+B+A,B calculate the of product amount of Express your answer to three significant figures and include the appropriate units View Available Hintis s the lnting neactant, and amamum of 14 mol of A B can be formed om he gven Value Units PartB If you had excess aluminum, how many moles of aluminum chlonde could be produced from 24.0 g of chlorne gas,C, Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. View Available Hints Value Units

Explanation / Answer

A) Al moles = mass of Al / ( atomic mass of Al) = 19 / 27 (g/mol) = 0.7037 mol

as per reaction AlCl3 moles = Al moles reacted = 0.7037 mol

AlCl3 mass = moles x molar mass of AlCl3 = 0.7037 mol x 133.34 g/mol = 93.8 g

B) Cl2 moles = ( mass / Molar mass of Cl2) = ( 24g) / ( 70.9 g/mol) = 0.3385 mol

AlCl3 moles = ( 2/3) Cl2 moles = ( 2/3) ( 0.3385) = 0.22567 mol ( as per balanced reaction coefficients)

AlCl3 mass = moles x molar mass of AlCl3 = ( 0.22567 mol) x 133.34 g/mol = 30.1 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote