The following experiment was performed. The mass of an empty coffee cup calorime
ID: 574437 • Letter: T
Question
The following experiment was performed. The mass of an empty coffee cup calorimeter was 5.25 g. To the calorimeter was added 80.0 mL of 1.50 M hydrobromic acid; the mass of the calorimeter and solution was 85.15 g. The temperature of the solution in the calorimeter was 20.00°C. To the calorimeter was added 45.0 mL of a 2.00 M aqueous solution of sodium hydroxide, also at 20.00°C. After the two solutions had been mixed and the temperature of the resultant solution was no longer changing, the temperature of the solution in the calorimeter was 28.57°C, and the mass of the calorimeter and contents was 132.75 g. The specific heat of liquid water is 4.18 J/g·°C; the specific heat of the solution present in the calorimeter at the end of the experiment is 4.20 J/g·°C. The energy change per mole of hydrobromic acid that reacts in the reaction between hydrobromic acid and sodium hydroxide is -52.4 kJ/mol. Calculate the heat capacity of the calorimeter.
Explanation / Answer
Let heat capacity of the calorimeter be C J/K.
Moles of HBr(hydrobromic acid)= 0.080L*1.50Mol/L=0.12mol
Moles of NaOH added=0.045L*2Mol/L=0.090mol
So moles of HBr reacted =Moles of NaOH added(limiting reagent)=0.090mol
Energy released=0.090mol*52.4 kJ/mol=4.716KJ=4716J
M(HBr Solution)=85.15g-5.25g=79.90g
M(NaOH)=132.75 g-85.15g=47.6g
Now energy released in reaction=Energy taken by solutions and calorimeter.
4716=(C+4.2*127.5)*(28.57-20)=(C+4.2*127.5)*8.57=8.57C+4589.24
We Get C=14.8J/K which heat capacity of the calorimeter.
Comment in case of any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.