6. A 0.3205 g sample of CaCO, was dissolved in HCl and the resulting solution di
ID: 574891 • Letter: 6
Question
6. A 0.3205 g sample of CaCO, was dissolved in HCl and the resulting solution diluted to 250.0 mL in a volumetric fask A 25.00 mL sample of the solution required 18.75 ml. of an EDTA solution for titration the Eriochrome Black T end point. a. How many moles of CaCO, were used? b. What is the concentration of Ca (in mol/L) in the 250.0 ml. of CaCl, solution? How many moles of Ca? are contained in a 25.00 mL. sample? c. d. How many moles of EDTA are contained in the 18.75 ml used for titration? e. What is the concentration (in mol/L) of the EDTA solution? Copy this answer into postlab question #7 29Explanation / Answer
a) Molar mass of CaCO3 = 40 + 12 + 3 * 16 = 100 gm/mol
Number of moles of CaCO3 = Mass/molar mass = 0.3205/100 = 3.205 * 10^(-3) moles
b) Concentration of Ca(+2) in mol/L
Molarity = Number of moles of solute/Volume of solution in L = 3.205 * 10^(-3)/0.250 = 1.282 * 10^(-2) M
c) Number of moles of Ca(+2) in 25 mL sample = Molarity * Volume of solution in L
=> 1.282 * 10^(-2) * 25/1000 = 3.205 * 10^(-4)
d) Number of moles of EDTA = Number of moles of Ca(+2)
Number of moles of EDTA = 3.205 * 10^(-4) moles
e) Molarity of EDTA = number of moles of EDTA/volume of solution in L = 3.205 * 10^(-4)/(18.75 * 10^(-3)) = 1.7093 * 10^(-2) M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.