For a second-order reaction, the initial reactant concentration is 0.88 M. After
ID: 574963 • Letter: F
Question
For a second-order reaction, the initial reactant concentration is 0.88 M. After 77.0 min, the concentration is 0.12 M. What is k in M1min 1? Help: Second order rate of reaction and k Answer: For a second order reaction, the initial reactant concentration, [Alo, is 0.79 M. After 15.7 s, the concentration is 0.66 M. What is [A] after 77 s? Hint given in feedback Answer: For the zero-order rate of reaction A B + C, what is the concentration of A (in M) after 170 sf A = 0.80 M and k = 0.013 MS-1? Help: Zero order rate of reaction Answer:Explanation / Answer
1)
we have:
[A]o = 0.88 M
[A] = 0.12 M
t = 77.0 min
use integrated rate law for 2nd order reaction
1/[A] = 1/[A]o + k*t
1/(0.12) = 1/(0.88) + k*77
8.3333 = 1.1364 +k*77
k*77 = 7.197
k = 9.35*10^-2 M-1.min-1
Answer: 9.35*10^-2 M-1.min-1
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.